Kafelki w stylu retro


Kolekcje płytek ceramicznych w stylu retro to taka grupa produktów, które swoim wyglądem i stylistyką nawiązują do kafelków produkowanych w przeszłości. Oczywiście brak jest wytyczonej, dokładnej granicy czasu po jakim dane wzornictwo, format, kolorystyka czy inna szczególna cecha powinny zostać uznane za retro. Dla tego też od razu ustalmy, że w gruncie rzeczy jest to pojęcie umowne, nieprecyzyjne, mogące być przez każdego z Was różnie interpretowane. A jednak przyznacie sami że wśród kolekcji, których zdjęcia znajdują się poniżej, większość nie budzi absolutnie żadnych wątpliwości co do stylu jaki reprezentują.

 

łazienka jak z 19 wieku, małe płytki i staromodna wanna

 

Trzeba uczciwie przyznać, że wielu z nas dobrze czuje się w pomieszczeniach mających swoja historię, noszących ślady dawnych wydarzeń, ludzi których już nie ma ale kiedyś spędzali w nich czas. Szczególnie z wiekiem stajemy się bardziej sentymentalni i zaczynamy mieć skłonności do odczuwania tęsknoty za czymś co już było. Dla tego te pozytywne skojarzenia oraz nasza wrodzona wrażliwość wykorzystywane są podczas aranżowania miejsc, w których z definicji powinniśmy czuć się na swój sposób wyjątkowo. Z tego między innymi powodu funkcjonuje tak wiele stylizowanych na dawną modę restauracji, kawiarni, hoteli, biur, gabinetów, kancelarii czy innych miejsc do których z pewnością wielu z was zdarzyło się kiedyś trafić. Co ciekawe, od pewnego czasu estetyka retro coraz częściej pojawia się także w przestrzeni prywatnej czyli w domach i mieszkaniach.

 

płytki Realonda w Polsce

 

Kafelki w starym stylu są przede wszystkim dedykowane pomieszczeniom, w których ważne jest uzyskanie odpowiedniego klimatu. We wszystkich podobnych projektach dobór odpowiednich okładzin, w tym także ceramicznych ma niebywały wpływ na to, czy efekt końcowy będzie wiarygodny i spójny czy sztuczny i chaotyczny. Dla tego należy dobrze się do tego przygotować i w razie potrzeby skorzystać z pomocy profesjonalisty. Nie jest to obecnie duży problem, ponieważ każdy dobry sklep w branży wykończeniowej zatrudnia projektantów, którzy w tym zakresie zawsze chętnie służą pomocą. A jeśli zdecydujemy się na zakupy w takim sklepie, to możemy liczyć na przygotowanie kompletnej aranżacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

 

Mieszkanie w kamienicy utrzymane w oryginalnym ,dawnym stylu

 

Jednym z producentów ceramiki, którzy posiadają w swojej ofercie płytki nawiązujące wyglądem do prezentowanej stylistyki jest hiszpańska Realonda. W swoich kolekcjach potrafi być do bólu szczera i autentyczna. Czasem inspiruje się wiejskim, żeby nie powiedzieć folklorystycznym rustykalizmem a innym razem dawna modą dworsko-salonową albo na przykład wiktoriańską. Wszystkie te kafelki wzorowane są na rozwiązaniach stylistycznych , których lata świetności już dawno przeminęły a jednak dalej potrafią zachwycać swoim pięknem.

 

duża kuchnia z wyspą, w klasycznym wystroju

 

Jako że Realonda to fabryka zlokalizowana na półwyspie iberyjskim, wiele z produkowanych w niej modeli posiada ornamentykę typową dla tego pięknego regionu. Jego burzliwa historia, szczególnie ścieranie się na przestrzeni setek lat wpływów europejskich i marokańskich często znajdowało odzwierciedlenie w lokalnej sztuce zdobienia przedmiotów użytkowych oraz elementów architektonicznych. Wiele takich artefaktów przetrwało po dziś dzień i są doskonałym źródłem inspiracji dla współczesnych projektantów, także twórców ceramiki. Oczywiście iberyjska stylistka jest jedynie jedną z wielu, jakim poświęcają swoją uwagę projektanci z fabryki Realona.

 

wiejska kuchnia

 

Jeśli interesuje Was to co jeszcze nasz producent ma do zaoferowania, to powinniście odwiedzić hiszpańską stronę internetowa lub zapoznać się z ofertą jego głównego dystrybutora na polski rynek www.domus-sklep.pl.