Heksagony i inne kształty płytek


Już dawno producenci ceramiki udowodnili, że nie każda opuszczająca ich przemysłowe piece płytka musi swoim kształtem przypominać prostokąt. Co prawda większość występujących w sprzedaży kafelków wciąż zawiera cztery, ułożone pod kontem prostym krawędzie, jednak coraz częściej możemy się natknąć na inne kształty jak romby, heksagony, oktagony a nawet trójkąt. Jest też wiele bardziej skomplikowanych form, których budowy nie można opisać wprost porównując ją do jednej z prostych figur geometrycznych.

 

heksagonalne kafelki kolorowe

 

Po co takie komplikowanie sprawy? Czemu ma służyć to udziwnianie, modyfikowanie tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań? Oczywiście chodzi o efekt wizualny, o stworzenie ciekawego, świeżego projektu, który jest spójny i regularny a jednocześnie inny od wszystkiego co znamy. Gdy patrzymy na klasyczne płytki ułożone na ścianie lub podłodze, widzimy jak oddzielająca je od siebie fuga układa się w charakterystyczną kratownicę, która w zależności od szerokości oraz kolorystyki spoin, mniej lub bardziej powinna rzucać się w oczy. Tymczasem jej obecność na posadzce lub ścianie wyłożonej ceramiką jest już dla nas tak naturalna i oczywista, że nawet nie zwracamy na nią uwagi. Ale wchodząc do pomieszczenia w którym zastosowano okładziny o nietypowym kształcie, natychmiast zauważamy że coś jest inaczej niż zazwyczaj. Taki układ fug niczym magnes przyciąga nasza uwagę. To, co jest dla nas zaskakujące, czego nie spodziewaliśmy się zobaczyć automatycznie wzbudza naszą ciekawość.

 

czerwone płytki do kuchni

nietyopwy kształt gresu

dekoracyjne płytki ścienne jako ozdoba

O tym, że warto jest oferować płytki w odmiennym od tradycyjnego kształcie przekonał się już jakiś czas temu jeden z wiodących, hiszpańskich producentów, który dzisiaj przez wielu uznawany jest za prekursora tej nowej mody. Oczywiście mowa jest tu o Realondzie i jej mono-kolorowych oraz wzorzystych gresach z sześcioma bokami. Popularne heksagony, zawdzięczają swój sukces nie tylko oryginalnej budowie ale też bardzo dobremu wykonaniu.

 

podłoga czrno biała nie szachownica

 

Sprawdzona maksyma mówi, że jeśli raz osiągnięto w czymś sukces to warto iść za ciosem. Nie trzeba było długo czekać aby nasz producent przedstawił światu kolejny, nowy projekt oparty na nietypowym kształcie. Zdecydowano się tym razem na romb w formacie 70×40. Szybko okazało się, że taka budowa daje dodatkowe możliwości modyfikowania wyglądu kafelkowanej powierzchni. Romby można bowiem układać na kilka różnych sposobów, przez co klient, już po zakupie a jeszcze przed samym montażem może wybrać sobie najciekawsze dla siebie rozwiązanie.

 

kafelki czarno-białe na podłodze

 

postarzany parkiet, posadzka z płytek

 

Wśród modeli o nietypowej budowie jakie zawiera katalog Realondy, jest też spora grupa kafli, które posiadają jeszcze mocniej rozbudowany a przez to bardziej skomplikowany obrys. Zazwyczaj składają się one ze sobą niczym puzzle, co służy głównie temu aby tym razem trudno było dostrzec miesiąca ich styku kiedy oczywiście zostaną już zamontowane i zafugowane. Najczęściej (choć nie tylko) taką budowę wykorzystuje się przy tworzeniu modeli imitujących kamień lub cegłę, a właściwie wykonany z tych materiałów mur lub bruk. Precyzyjny montaż oraz dobrze dobrana kolorystycznie fuga pozwalają na uzyskanie bardzo naturalnego efektu.

 

imitacja kamienia w stylowym salonie